JUBILEUSZOWA 30. EDYCJA EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA PH. “POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM” – MUZEUM ZAPRASZA DO UDZIAŁU W SPACERZE HISTORYCZNYM – PRZEMYSŁOWE DZIEDZICTWO RADOMSKA”

JUBILEUSZOWA 30. EDYCJA EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA PH. “POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM” – MUZEUM ZAPRASZA DO UDZIAŁU W SPACERZE HISTORYCZNYM – PRZEMYSŁOWE DZIEDZICTWO RADOMSKA”

W dniu 18 września 2022 r. odbył się  SPACER HISTORYCZNY – PRZEMYSŁOWE DZIEDZICTWO RADOMSKA”. Spacer został zorganizowany w ramach 30 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Spacer miał na celu przybliżenie dziejów miasta sprzed ponad wieku, gdy rozwijał się tutaj przemysł drzewny i metalurgiczny. Na terenie Radomska do dziś można odnaleźć historyczne elementy przemysłowej architektury.

Uczestnicy “Spaceru historycznego – przemysłowe dziedzictwo Radomska” dowiedzieli się, iż końcówka XIX w. była okresem dynamicznego rozwoju miasta. U jego podstaw legła budowa w latach 40 XX w. Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, której nitka przebiegała również przez Radomsko. Wybudowano wówczas okazały dwukondygnacyjny dworzec kolejowy, a całość znacząco wpłynęła na zainteresowanie tymi terenami przez europejskich kapitalistów.

W 1881 r. Firma “Braci Thonet” z Wiednia zakupiła w Radomsku nieruchomości pod przyszłą fabrykę mebli. O lokalizacji zadecydowało położenie komunikacyjne tuż przy stacji kolejowej. W ciągu kilku następnych lat firma systematycznie powiększała swój stan posiadania tworząc największy w tym czasie obiekt fabryczny w mieście. W skali makro był to jeden z większych ośrodków meblarstwa giętego w Europie. Już w 1884 r. fabryka zatrudniała 422 robotników, a jej roczna produkcja wynosiła 61 tyś. mebli. W 1893 r. stan załogi zwiększył się do 678 osób. W 1899 r. zakład posiadał sklepy i składy mebli m.in. w Warszawie, Moskwie, Petersburgu czy Odessie. Asortyment produkcyjny obejmował wiele typów krzeseł czy stolików, które bardzo szybko zaczęto potocznie nazywać thonetowskimi bądź wiedeńskimi.

W 1884 r. konkurencyjną fabrykę mebli giętych założyli pochodzący z Wiednia bracia Juliusz i Józef Kohnowie. Radomsko znalazło się również w zainteresowaniu francuskiego kapitału przemysłu metalurgicznego. W 1899 r. rozpoczęła się w Radomsku budowa wielkich zakładów metalowych, zwanych potocznie “Metalurgią”, wytwarzających konstrukcje żelazne, mosty, urządzenia dla przemysłu i hutnictwa, narzędzia rolnicze, drut, gwoździe i śruby. Budowę fabryki zakończono w 1902 r. W tym roku oddano do użytku oddział produkujący drut, a kilka tygodni później produkujący gwoździe.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze spaceru i wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnym takim wydarzeniu.  

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Jacka Dróżdza.

Skip to content