OTWARCIE WYSTAWY OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU FOTOGRAFICZNEGO IM. STANISŁAWA RÓŻEWICZA

W dniu 8 października 2021 r. w sali wystaw czasowych odbyło się otwarcie wystawy OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU FOTOGRAFICZNEGO IM. STANISŁAWA RÓŻEWICZA.

“Gmach przyszłości można budować tylko na fundamentach przeszłości”. Jeszcze niedawno, bo rok temu Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców obchodził swoje 25 – lecie powstania. Dziś na progu realizacji nowych celów pragniemy poprzez fotografie jako dziedzinę sztuki, a w finalnym swym etapie zdjęcia, obrazu umieszczonego na papierze zatrzymać chwilę i wydarzenia pozwalające na chwilę refleksji. Na zdjęciach utrwalamy bliskie nam ludziom uczucia jak smutek, radość, pragnienie, oczekiwanie, złość, żal, miłość czy zaniepokojenie. Możemy zatrzymać za pomocą kadru fotograficznego piękno przyrody, wartości kulturowe, historyczne i krajobrazy. Świata przyrody przenikającego się ze światem ludzi. Dobrą fotografię można tak po prostu podziwiać bez żadnej zbędnej analizy, bez ograniczeń czasu i przestrzeni.

Uczestnicy pleneru podjęli próbę interpretacji przeszłości w przestrzeniach współczesnego miasta. Miasta braci Różewiczów zmieniającego swój wygląd na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Prezentowane prace są wizją fotografików, tego co pozostało w twórczości braci jako wspomnienia ich losów związanych z Radomskiem. Fotografie stają się pomostem pomiędzy twórcą a widzem, ich wzajemną symbiozą.

W imieniu Zarządu

Marcin Kwarta afrp

wiceprezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców

Zatrzymać chwilę. Odkurzyć wspomnienia. Odnaleźć ślady przeszłości. Takie przesłanie towarzyszyło kilkudziesięciu fotografikom, którzy spotkali się w Radomsku, by zatrzymać w kadrze pamiątki związane z braćmi Różewiczami. Ogólnopolski plener nosił imię Stanisława Różewicza. Wybitny reżyser, scenarzysta, wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Filmowego “Tor” młodość spędził właśnie w naszym mieście. Podobnie jak dwaj jego bracia Janusz i Tadeusz.

Rok 2021 jest dla Radomszczan czasem wyjątkowym. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że jednym z jego patronów jest Tadeusz Różewicz, poeta, dramaturg, wieli pisarz. Wszyscy trzej bracia odcisnęli artystyczne piętno na kartach historii Radomska.

Wystawa i towarzyszący jej katalog dokumentują pamiątki związane z braćmi. Zapraszamy do Radomska w niebanalną podróż do przeszłości.

Jolanta Dąbrowska

Koordynator Różewicz Open Festiwal 2021.

Ekspozycja będzie prezentowana do 21 listopada 2021 r.