OTWARCIE WYSTAWY “STANISŁAW SOJCZYŃSKI WARSZYC I KONSPIRACYJNE WOJSKO POLSKIE”

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy ‘STANISŁAW SOJCZYŃSKI WARSZYC I KONSPIRACYJNE WOJSKO POLSKIE”.

Wykład pt. “Warszyc i inni. Kim byli żołnierze wyklęci” wygłosił dr. Tomasz Toborek (IPN Łódź), znawca tematyki konspiracji antykomunistycznej ze szczególnym uwzględnieniem ziemi radomszczańskiej. Pan Tomasz Toborek jest autorem dwóch opracowań dotyczących postaci legendarnego partyzanta z naszych stron, jakim był Stanisław Sojczyński ‘Warszyc”.

W galerii muzeum dr. Tomasz Toborek objaśnił zgromadzonej młodzieży, dlaczego 1 marca obchodzimy “Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” i co oznacza w istocie to pojęcie. Zgromadzeni goście poznali historię utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, a także sytuację żołnierzy po zajęciu Polski przez Związek Radziecki w 1944/1945 r. Druga część wykładu poświęcona była powstaniu Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomszczańskiem, jego działalności, a także losom komendanta KWP Stanisława Sojczyńskiego.

Zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00, oraz w niedziele w godz. 12.00 – 16.00 .

WSTĘP NA EKSPOZYCJĘ JEST BEZPŁATNY.