Wystawa z okazji 50-lecia działalności twórczej artysty fotografika Janusza Buczkowskiego

W dniu 08.03.2008r. (sobota) w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku otwarto wystawę z okazji 50-lecia działalności twórczej artysty fotografika Janusza Buczkowskiego (Kielecka Szkoła Krajobrazu).

Janusz Buczkowski urodził się 30.05.1932r. we Włocławku. w 1956r. ukończył Szkołę Główną w Warszawie. Z zawodu jest ekonomistą. Fotografię uprawia od 1956r. Od 1975r. jest członkiem Związku Artystów Fotografików. Jego fotografie eksponowane były w wielu Galeriach w Polsce i Zagranicą, między innymi we Francji (Paryż), Hiszpanii, Anglii, Niemczech, Włoszech, Finlandii, Rumunii, Bułgarii, Węgrzech, a nawet Japonii. Brał udział w ponad 260 wystawach indywidualnych i zbiorowych w tym 30-tu międzynarodowych uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze.

1970 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki,
1972 – Nagroda Artystyczna Miasta Kielce,
1975 – Zasłużony dla Kieleczcyzny,
1976 – Tytuł “Artysta – Fiap” Szwajcaria,
1982 – Nagroda Woj. Kieleckiego im. S. Staszica,
1982 – Stypendium Twórcze Francuskiego Ministra Spraw Zagranicznych,
1983 – Zbiorowa Nagroda I Stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Janusz Buczkowski jest współtwórcą i organizatorem I, II, III i IV Bienale Krajobrazu Polskiego oraz Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. W latach 1968-1975 był Prezesem Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, następnie współorganizatorem Delegatury Kieleckiej ZPAF-ów, później Przewodniczącycm Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Kieleckiego ZPAF. Obecnie jest Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Podczas otwarcia wystawy wystąpił KABARET METAFIZYCZNY z Radomska.