PL / EN
      SZUKAJ  

„JEJ OBECNOŚĆ”

W dniu 5.10.2012r. w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy Dariusza Łaskiego – członka Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego „F cztery”  pt. „JEJ OBECNOŚĆ” – wystawa aktu fotograficznego. Oficjalnego otwarcia dokonał Marcin Kwarta – prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, następnie głos zabrał autor wystawy, który w kilku słowach zaprezentował swoją ekspozycję. Wystawa w odróżnieniu  od poprzednich prezentacji fotograficznych o tej tematyce oparta była na materiałach wyjściowych, analogowych. Powstała dzięki wykorzystaniu dobrodziejstw współczesnej technologii i szerokiej palety narzędzi programów graficznych. Aczkolwiek oprócz opracowania technicznego, niezwykle ważna jest zawartość merytoryczna prezentowanych fotogramów, ukazująca cel, sposób percepcji oraz wrażliwość twórczą autora.

Dariusz Łaski w swoich pracach zachował spójność tematyczną, wykluczając elementy zbędne i zakłócające odbiór. Budowę obrazu oparł na sprawdzonym schemacie wzajemnych relacji: postać – rekwizyt – postać – otoczenie. Starał się w jak największym stopniu wykorzystać przy tym swoje dotychczasowe doświadczenia nakazujące uporządkowanie elementów obrazu, zachowania ich wzajemnych proporcji przestrzennych i ładu kompozycyjnego. Dopełnieniem wystawy był pokaz multimedialny ukazujący cykl zdjęć z fotografii aktu.

Ideą powstania tej ekspozycji była chęć ukazania jej odbiorcy możliwości kreacji i aranżacji obrazu poprzez wpisanie w jego treść aktu fotograficznego. Obrazu tworzonego w sposób naturalny i subtelny z dużą dawką humanizmu i szacunku dla osoby fotografowanej. Z drugiej strony ta ekspozycja służyła ukazaniu własnych inspiracji, przemyśleń, a także pomysłów zaczerpniętych z run (Kenaz, Mannaz, Gebo), monumentalizmu ( cykle: Monument, Diuny, Przed burzą), klasyki sztuk pięknych (cykle: Morphe, Przed sesją), literatury i filmu (cykle: Alicja w krainie czarów, Ostatni dzień lata).

Zwiedzanie wystawy uprzyjemniała muzyka na żywo w wykonaniu duetu Szumlas Zygma Project. Wystawa będzie czynna do końca października.

 

Dariusz Łaski – artysta, fotografik, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej od 2008r. Współtwórca (wraz z Cz. Abratkiewiczem, J. Kańskim i J. Szewczykiem) Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego „F cztery”; od 2005r. wiceprezes ds. artystycznych. Członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego od 2005r. Autor wystawy jest pomysłodawcą, współtwórcą oraz uczestnikiem około 30 – stu plenerów fotograficznych (stowarzyszeniowych, wewnętrznych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych), a także orędownikiem (wraz z J. Szewczykiem) idei fotografii bez podziałów i granic. Dariusz Łaski jest autorem około 50 – ciu indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych w Polsce i zagranicą (Niemcy, Czechy, Ukraina, Słowacja, Francja). Jego dorobek artystyczny stanowią prace fotograficzne znajdujące się w wielu placówkach muzealnych, jak również jednostkach kulturalno – oświatowych (m.in. Kielce, Starachowice, Piotrków Tryb. oraz Sieradz). Najbardziej fascynująca w fotografii jest możliwość zatrzymania tego co najbardziej ulotne, niepowtarzalne i nieodwracalne – czas. W zgiełku i pośpiechu życia codziennego, natłoku obowiązków, dostrzeganie piękna w rzeczach powszechnych i oczywistych stanowi nie lada wyzwanie. Dzięki specyficznym cechom medium jakim jest fotografia, w ułamku sekundy to piękno może być trwale zarejestrowane. Artysta wyraża przekonanie, iż najodpowiedniejszym wyznacznikiem wartości jego pracy jest nie moda czy stale zmieniające się trendy w sztuce, ale czas. Całkowicie odrzuca koniunkturalizm, który nie godzi się z jego zasadami postrzegania.
 
Skip to content