JERZY TCHÓRZEWSKI TADEUSZOWI RÓŻEWICZOWI TADEUSZ RÓŻEWICZ JERZEMU TCHÓRZEWSKIEMU

W dniu 7 października 2014r. w ramach RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL odbył się wernisaż wystawy „JERZY TCHÓRZEWSKI TADEUSZOWI RÓZEWICZOWI TADEUSZ RÓŻEWICZ JERZEMU TCHÓRZEWSKIEMU”. Dyrektor Muzeum – Krzysztof Zygma przywitał wszystkich przybyłych gości, następnie głos zabrał syn Pana Jerzego Tchórzewskiego, Krzysztof, który opowiedział o ekspozycji, szczegółowo wyjaśnił okoliczności powstawania obrazów. Wspomniał, także o wielkiej przyjaźni jaka łączyła rodzinę Tchórzewskich z Różewiczami. Swoją obecnością zaszczyciła nas również, Pani Małgorzata Różewicz, żona najmłodszego syna Tadeusza Różewicza, która wyraziła ogromny zachwyt nad kompozycją i wartościami artystycznymi wystawy. Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada 2014r. 

Jerzy Tchórzewski urodził się w Siedlcach. W czasie wojny żołnierz Armii Krajowej. W latach 1946 – 1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki. Należał do Grupy Krakowskiej i międzynarodowej grupy „Le mouvement Phases”. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace Jerzego Tchórzewskiego prezentowane były na 28 indywidualnych wystawach w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Olsztynie, Siedlcach, Węgrowie, Paryżu, Londynie, Chicago, Nowym Jorku, Brukseli, Liege, Wenecji, Lozannie i Wiedniu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce a także w kilkuset międzynarodowych pokazach za granicą.

Jest laureatem wielu nagród m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki ( II stopnia, 1967; I stopnia, 1981), Nagrody im. C.K. Norwida – 1980, „Solidarności” – 1986, Nagrody im. Jana Cybisa – 1987, Nagrody Herdera – 1993. Prace artysty znajdują się we wszystkich ważniejszych muzeach w Polsce, kilka w muzeach zagranicznych, w kolekcjach prywatnych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Japonii.

 

Skip to content