OTWARCIE WYSTAWY “MAJSTERKI” Z OKAZJI 60 LAT DZIAŁALNOŚCI INSTRUKTORSKIEJ HARCMISTRZA MARIANA STALKI

W dniu 9 grudnia 2022 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się  otwarcie wystawy “MAJSTERKI” z okazji 60 lat Działalności Instruktorskiej Harcmistrza Mariana Stalki.

Ekspozycja będzie prezentowana w okresie grudzień 2022 – styczeń 2023 r.

Wstęp bezpłatny

Parę słów o autorze wystawy.

Harcmistrz Marian Stalka służbę instruktorską podjął w 1959 r. jako drużynowy 23 Drużyny Harcerskiej w Szkole Podstawowej nr 5 na Bugaju.

W 1960 r. zdobył stopień przewodnika. Założył drużynę Młodzieżowej Służby Ruchu (MSR) i był jej drużynowym, a później komendantem Szczepu MSR.

Służby instruktorskiej nie przerwał nawet podczas odbywania służby wojskowej. Był przewodniczącym Kręgu Instruktorskiego w jednostce wojskowej w Pile w stopniu podharcmistrza.

Po odbyciu służby wojskowej kontynuował służbę instruktorską w Hufcu ZHP Radomsko jako kierownik Referatu Samoobrony.

W 1970 r. rozkazem Komendy Chorągwi Ziemi Łódzkiej otrzymuje stopień Harcmistrza, a 10 lat później Harcmistrza Polski Ludowej.

Przez prawie 30 lat uczestniczył w obozach, kursach i zlotach harcerskich jako instruktor, wykładowca, szkoleniowiec i komendant.

W latach 1991 – 2007 był członkiem grupy kwatermistrzowskiej w Stanicy Brzeg.

Był inicjatorem i współzałożycielem Kręgu Instruktorskiego “ŁOŚ”.

Kiedy w 2000 r. przy radomszczańskim Hufcu ZHP rozpoczęła działalność Komisja Historyczna – Dh Stalka został jej Przewodniczącym.