DRUGA WYSTAWA WIRTUALNA “RADOMSKO I REGION RADOMSZCZAŃSKI W CZASIE DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ” DOFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW MUZEUM HISTORII POLSKI

Szanowni Państwo to już druga wystawa wirtualna, którą udostępniliśmy na naszej stronie.

Ekspozycja podzielona jest na kilka głównych zagadnień. Rozpoczyna ją część poświęcona przygotowaniom do wojny. Dużo miejsca poświęcono samemu wybuchowi, zwłaszcza zniszczeniom miasta w wyniku bombardowań i pożarów.

Osobno miejsce zostało przeznaczone dla zbrodni niemieckich na terenie ówczesnego powiatu radomszczańskiego, a właściwie miejscom ich upamiętniania.

Kolejne rozdziały wystawy dotyczą zagłady ludności żydowskiej w Radomsku, życia codziennego w czasie okupacji oraz konspiracji, zarówno tej cywilnej, jak i zorganizowanej partyzantki. Zachowały się liczne fotografie pokazujące partyzantów w obozach leśnych w okolicach Radomska.

Ostatnia część wystawy dotyczy wyzwolenia miasta i okolicy spod okupacji niemieckiej oraz przejmowania władzy przez komunistów. Ogółem wykorzystano ok 900 zdjęć i dokumentów pochodzących ze zbiorów własnych Muzeum oraz innych instytucji i osób prywatnych.

Wszystkim, którzy zechcieli podzielić się swoimi zbiorami składamy serdeczne podziękowania.

Wystawa wirtualna została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Aby przejść do wystawy kliknij TUTAJ