WERNISAŻ WYSTAWY GRUPY POWIDOKI – PODCZAS NOCY MUZEÓW – 13 MAJA 2023 R.

Podczas Nocy Muzeów odbył się wernisaż Grupy Powidoki. Artyści zaprezentowali prace z projektu Formy 2023.
Grupa Powidoki powstała w 2017 r. – roku awangardy. Ich celem jest kontynuowanie założeń światowej awangardy, artystycznych założeń, idei twórców XX wieku. Nazwa grupy zobowiązuje do kontynuacji, poszukiwania i rozwijania artystycznych wizji Władysława Strzemińskiego, który swoją drogę artystyczną w Polsce rozpoczął m.in. w Brzezinach czy Koluszkach.

Władysław Strzemiński, jako jeden z założycieli w 1945 r. i wykładowca łódzkiej Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych, swoimi teoriami i stworzonymi nowatorskimi kierunkami w sztuce wpłynął i ukształtował środowisko łódzkich twórców. Tak i członkowie grupy w swojej twórczości nawiązują do unizmu Władysława Strzemińskiego oraz cyklu prac Powidoki.

Jedni z grupy tworzą prace monochromatyczne, jednorodne. Kompozycje spokojnych kształtów. Drudzy tworzą dynamiczne układy, z mniejszych i większych elementów, budując iluzję przestrzeni i dynamiki. Członkowie posługują się współczesnymi środkami czyli szara płaszczyzna o zróżnicowanym natężeniu waloru i faktury oraz agresywnego koloru w pracach przestrzennych.

Elementy składające się na kompozycje charakteryzują się wielkością, różnorodnością układając się w rytm. Rytm również tworzą przenikające lub nakładające się elementy techniczne związane z motoryzacją, technicznymi, a nawet kosmicznymi urządzeniami czy przedmiotami. Prace charakteryzuje nowa dynamika i natężenie kształtów. Członkowie posługują się nowymi formami i nasyceniem koloru oraz spojrzeniem na rzeczywistość.

Nawiązujemy do POWIDOKÓW obrazów chwilowych powstających w oku wskutek światła i zmęczenia. Kontynuujemy, a jednocześnie na nowo i na swój sposób odkrywamy obrazy wcześniej powstałe w naszym oku. Zauważone i zapamiętane w naszej wyobraźni. Rozwijamy artystyczne zagadnienia, podążając własnymi twórczymi drogami. W pracach nasz indywidualizm nie jest przeszkodą w rozumieniu i przedstawieniu otaczającego nas świata. Inspirujemy się, rozwijając własne spojrzenia na dzisiejsze zagadnienia i otaczającą nas rzeczywistość – a artystyczne poszukiwania są spójne , ale czy nowe? Z pewnością dzisiejsze.

Tekst: Andrzej Jan Bator.

Projekt Formy 2023 nawiązuje i odzwierciedla indywidualne, twórcze drogi, wrażliwości, osobiste przeżycia, pasje i interpretację rzeczywistości artystów. Formy to wygląd czegoś, przejaw, układ elementów, szablon, wykrój, nadanie kształtu. W naszym przypadku i twórczej drogi to zespół elementów budujących obraz, grafikę, rysunek itd.

Naszym celem jest promowanie artystycznych wartości, poprzez formy prac w których przedstawione są artystyczne wizje i twórcze możliwości artystów grupy Powidoki. Obiekty są współczesne – powstały w czasach dzisiejszych to jednak charakteryzują się dobrym warsztatem nie odbiegającym od możliwości dawnych mistrzów. Każdy z nas wypowiada się w różnych artystycznych technikach i stylach w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby. W realizowanych przez nas pracach wypowiadamy się na różne tematy, na swój sposób. Naszą twórczość charakteryzuje dominująca transcendentalność, nie ograniczająca artystycznych osobowości.

Odbiorcy mają możliwość głębokiego artystycznego przeżycia. Różnorodność wzbogaca ekspozycję i zaskakuje widza przechodzącego od jednego do drugiego obiektu.

Tekst: Andrzej Jan Bator.

Ekspozycja będzie prezentowana do 2 lipca 2023 r.

Wstęp bezpłatny